Właściwości i zastosowanie filcu

Pozyskiwany w procesie spilśniania włókien naturalnych, syntetycznych lub ich mieszanek filc, to wyrób włókienniczy powszechnie wykorzystywany w m.in. tapicerstwie, produkcji instrumentów muzycznych, obuwia, dodatków odzieżowych czy też elementów dekoracyjnych. Filc techniczny znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, budownictwie i motoryzacji, ponieważ ze względu na swoje wyjątkowe właściwości znakomicie wygłusza, izoluje oraz zabezpiecza ruchome elementy. Z tego powodu produkuje się z niego okleiny, uszczelki oraz podkładki, wykładziny niwelujące wibracje i wygłuszające hałas. Sprawdza się też jako materiał na tarcze polerskie.

 

Właściwości użytkowe filcu

 

W przeciwieństwie do wyrobów tkanych i dzianych, filce powstają bezpośrednio poprzez scalenie włókien wełnianych, wiskozowych lub poliestrowych. Proces produkcji polega na poddaniu ułożonych warstwowo włókien działaniu wysokiej temperatury, wilgoci oraz ciśnienia. W rezultacie powstaje wyrób włókienniczy w postaci płachty, o takiej samej prawej oraz lewej stronie, a także charakterystycznej szorstkiej fakturze. Obecnie na rynku dostępne są filce użytkowe, dekoracyjne i techniczne o zróżnicowanej grubości, sztywności oraz elastyczności w zależności od włókien z jakich są produkowane, stopnia spilśnienia oraz wykończenia.

 

Abet – cięcie filców grubych i cienkich

 

W firmie ABET wykonujemy taśmy z każdego rodzaju filców. Grubsze materiały tniemy metodą tradycyjną, natomiast cieńsze filce możemy pociąć także od razu podczas przewijania. Nasi Klienci otrzymują taśmy o dowolnej szerokości, charakteryzujące się perfekcyjnie równymi krawędziami, które po dostarczeniu do odbiorcy są gotowe do dalszego użycia - zapraszamy!

0
Feed

Zostaw komentarz