Jak wszyć lamówkę?

Kluczem jest cierpliwość, ponieważ od jej pokładów będzie zależeć efekt. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak estetycznie wszyć lamówkę — sposobów jest kilka, jednak w dzisiejszym wpisie przedstawimy najprostszy z nich. Zapraszamy do lektury!

 

Najprostszy sposób

 

Niezależnie od tego, czy sami zrobiliśmy lamówkę, czy też dostaliśmy ją w pasmanterii, sekretem jej wszycia jest odpowiednie zaprasowanie. Najlepiej zrobić to od prawej do lewej strony materiału, czyli do wewnętrznej części szytego przedmiotu. Następnie musimy przeszyć całość maszyną do szycia w odległości do 2 mm od załamania lamówki — kiedy już to zrobimy, to musimy zamocować szwy zarówno po dolnej, jak i górnej części.

 

Kolejnym krokiem jest obrócenie materiału i ułożenie lamówki. Tutaj warto zwrócić uwagę, że jeżeli środkowa krawędź nie jest zaprasowana, to musimy zrobić to, składając lamówkę i zamykając jej brzegi od środka. Dalej przypnijmy lamówkę szpilkami, dzięki którym lamówka będzie zamykać brzeg swój oraz tkaniny. Dopilnujmy, by pozycja lamówki zarówno po prawej, jak i lewej stronie tkaniny była taka sama — od tego zależy, czy przeszycie złapie lamówkę w tym samym miejscu i po obu stronach. Jeśli upewniliśmy się co do pozycji, to przeszyjmy złożoną lamówkę ok. 1 – 2 mm od krawędzi.

 

Pamiętajmy, że na wewnętrznej stronie tkaniny ścieg też powinien iść równo po lamówce — jeśli jednak będzie znajdował się obok, to nic się nie stanie. Na początku estetyka nie jest aż tak ważna, ale precyzja przychodzi z czasem. Na koniec przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, które pomogą Ci przejść przez cały proces:

  • nie zapomnij, by najpierw zacząć od szycia po wewnętrznej stronie i dopiero z tego miejsca ułożyć szerszy brzeg lamówki,
  • nie rób pierwszego ściegu dokładnie w załamaniu krawędzi, tylko wspomniane 1-2 mm w stronę surowego brzegu,
  • nie spiesz się, gdyż efekt zależy od Twojej cierpliwości — wszycie lamówki wymaga czasu.

 

A jeśli szukasz różnego rodzaju lamówek, to znajdziesz je na stronie abet.com.pl — serdecznie polecamy!

0
Feed

Zostaw komentarz